Rekonstrukcja piersi to zabieg chirurgiczny, który może przebiegać w różnych etapach, w zależności od wybranej metody zabiegowej. Każdorazowo poprzedza go znieczulenie ogólne, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas operacji. Rekonstrukcja piersi po mastektomii może być wykonywana natychmiast (mastektomia wraz z rekonstrukcją jednoczesną) lub w późniejszym czasie (rekonstrukcja opóźniona).
W przypadku wszczepienia implantów chirurg wykonuje precyzyjne nacięcie, przygotowując miejsce pod implant. Następnie umieszcza go w przygotowanym miejscu. Czasami zabieg jest podzielony na etapy, a pierwszym z nich jest zastosowanie ekspandera tkankowego – jego zadanie polega na stopniowym rozciągnięciu skóry przed docelowym wstawieniem protezy.
Gdy zabieg polega na przeszczepie tkanek własnych, lekarz pobiera tkankę (fragment skóry, tłuszczu lub mięśnia) z pleców, ud lub brzucha pacjentki. Następnie przystępuje do modelowania piersi i przeszczepienia jej w miejsce rekonstrukcji. W niektórych przypadkach konieczne są dodatkowe korekty estetyczne, na przykład rekonstrukcja brodawki sutkowej.