Operacja powiek może być wykonywana z różnych przyczyn. Do najczęstszych wskazań należą:
- Opadające powieki, które optycznie postarzają, ale też mogą ograniczać pole widzenia.
- Worki pod oczami.
- Nadmiar luźnej skóry wokół oczu.
- Asymetria powiek.
Blefaroplastyka – to zabieg korygujący wygląd powiek górnych i dolnych. Jest on wykonywany zarówno ze względów estetycznych, jak i w celu poprawienia komfortu widzenia. Starzejąca się skóra wokół oczu może opadać i tym samym ograniczać pole widzenia. Korekta powiek górnych i dolnych to popularna metoda niwelowania oznak starzenia: zmarszczek, worków pod oczami i opadających powiek.
Korekta powiek to zabieg chirurgiczny, który może obejmować zarówno powieki górne, jak i dolne lub tylko wybrany obszar. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej wokół oka, co optycznie je odmładza, wyrównuje ewentualne asymetrie oraz poprawia pole widzenia.
Chirurgiczna korekcja powiek jest przeprowadzana w sposób minimalizujący widoczność blizn – linie cięcia prowadzone są w naturalnych fałdach powiek lub wzdłuż linii rzęs.
Operacja powiek może być wykonywana z różnych przyczyn. Do najczęstszych wskazań należą:
Plastyka powiek dolnych i górnych to często wykonywany zabieg chirurgiczny, do którego jednak istnieje szereg przeciwwskazań:
Przed zabiegiem odbywa się konsultacja kwalifikacyjna – podczas niej specjalista omawia zakres działania i upewnia się, że nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania, by wykonać chirurgiczną korektę powiek. Ważne, by na tym etapie poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych i alergiach. W ramach diagnostyki przygotowawczej do zabiegu zlecane są podstawowe badania z krwi, badania moczu, EKG i ewentualnie również badania obrazowe – szczegóły są uzależnione od ustalonej metody znieczulenia i od stanu zdrowia konkretnego pacjenta lub pacjentki. Korekta powiek bardzo często wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji.
Na około tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzapalne i aspirynę (po konsultacji z lekarzem prowadzącym), aby zminimalizować ryzyko nadmiernego krwawienia. Zalecane jest też zaprzestanie palenia papierosów.
Zabieg blefaroplastyki zazwyczaj trwa od 1 do 3 godzin, a jego przebieg i zakres jest uzależniony od tego, czy dotyczy zarówno powiek górnych i dolnych, czy tylko wybranego obszaru. Korekcja powiek górnych zwykle polega na usunięciu nadmiaru skóry i rozciągniętych mięśni okrężnych oka. Korekta powiek dolnych może obejmować zniwelowanie przepuklin tłuszczowych i worków pod oczami. Działania te nie tylko przywracają młody wygląd skórze wokół oczu, ale też mogą znacząco poprawić komfort widzenia.
Plastyka powiek dolnych i górnych to zabieg dedykowany szerokiemu gronu osób w różnych przedziałach wiekowych i dowolnej płci, które borykają się z: opadającymi powiekami, nadmiarem skóry wokół oczu, workami i zmarszczkami pod oczami, asymetrią powiek.
Plastyka powiek górnych i dolnych to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po jego wykonaniu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu i bólu, dlatego też podawane są środki przeciwbólowe.
Pierwsze rezultaty plastyki powiek są widoczne już po kilku tygodniach od zabiegu, gdy część opuchlizny zniknie. Ostateczny wygląd powieki osiągają zwykle po upływie kilku miesięcy – maksymalnie do roku czasu.
Zdecydowanie tak – plastyka powiek ma na celu przywrócenie okolicom oczu młodzieńczego wyglądu i zniwelowanie ewentualnych asymetrii i oznak starzenia skóry. Korekcja powiek może delikatnie zmienić wygląd twarzy, ale efekt jest naturalny i korzystny.
Szczegółowe zalecenia indywidualne są przekazywane przez lekarza wykonującego zabieg. Najczęściej dotyczą one konieczności stosowania przepisanych leków, noszenia zalecanego opatrunku przez kilka dni, unikania dotykania i uciskania powiek, odbywania wizyt kontrolnych i ochrony oczu przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Zwykle zalecane są zimne okłady w celu szybszego zniwelowania opuchlizny, a także unikanie wysiłku fizycznego, przemęczenia oczu lub ich ekspozycji na słońce.
Osoby poddające się blefaroplastyce powinny wziąć pod uwagę konieczność pozostania na zwolnieniu L4 przez około 1-2 tygodni po zabiegu. Dokładny czas trwania rekonwalescencji jest jednak uzależniony od konkretnego przypadku. Powrót do nieobciążających prac biurowych jest zwykle możliwy już po upływie tygodnia lub dwóch.
Korekcja powiek to popularny zabieg charakteryzujący się wysokim stopniem bezpieczeństwa, ale jak każda ingerencja chirurgiczna może powodować pewne skutki uboczne oraz powikłania. Do całkowicie normalnych skutków po zabiegu należą: opuchlizna miejscowa, zaczerwienienie i siniaki. Do rzadkich działań niepożądanych zalicza się: zaburzenia widzenia, niezamierzona asymetria powiek, bliznowacenie ran, zakażenie rany, suchość oka i niedomykalność powiek.
Koszt zabiegu jest uzależniony od jego zakresu i konkretnego przypadku. Orientacyjny cennik prezentuje się następująco: plastyka powiek górnych – cena zazwyczaj mieści się w przedziale 7-8 tysięcy złotych; plastyka powiek dolnych – cena zwykle wynosi 11-12 tysięcy złotych; plastyka powiek górnych i dolnych – cena takiego zabiegu zwykle mieści się w przedziale 16-17 tysięcy złotych. Aktualne informacje o cenach poszczególnych zabiegów można znaleźć w zakładce „cennik”.
Rezultaty zabiegu są długotrwałe – przeważnie utrzymują się przez kilkanaście lat, a nawet dłużej, jeśli przestrzegane są zalecenia pozabiegowe. Bardzo istotna jest również dalsza pielęgnacja skóry, stosowanie filtrów UV, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna – czyli wszystko to, co wpływa na wygląd i kondycję skóry.