Korekcja nosa to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej – procedura wykonywana jest w znieczuleniu (ogólnym lub miejscowym). Przebieg operacji może być różny w zależności od tego, czy jej celem jest wyłącznie prostowanie nosa, czy też jego zmniejszenie, zwiększenie lub korekta kształtu. Najbardziej zaawansowana i czasochłonna jest rekonstrukcja nosa – zdarza się, że procedura ta wykonywana jest w kilku etapach.
Plastyka nosa może być wykonywana metodą otwartą (wówczas wykonywane jest nacięcie na słupku nosa oraz ewentualnie wewnątrz nozdrzy) lub zamkniętą (linie cięć są ukryte wewnątrz nosa). Wybór metody zależy od zakresu korekty. Delikatne wymodelowanie zazwyczaj pozwala na użycie metody zamkniętej. Bardziej zaawansowane procedury zwykle odbywają się metodą otwartą. Plastyka nosa często łączy w sobie różne działania – na przykład septoplastykę (prostowanie przegrody) z osteotomią (kontrolowane złamanie nosa celem jego zwężenia) lub inne. Lekarz omówi z Tobą dostępne możliwości podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.
Po zabiegu zakładane są szwy (wewnątrz nosa rozpuszczalne), a na nos zakładana jest specjalna szyna, która stabilizuje go we właściwej pozycji, zabezpieczając tkanki przed urazami mechanicznymi. Niekiedy stosowane są również setony w nosie (specjalne wkładki z silikonu), które podpierają przegrodę oraz zmniejszają ryzyko krwawień.