Korekta nosa (Rynoplastyka)

Kształt i wielkość nosa w niebagatelny sposób wpływa na estetykę całej twarzy – dodając jej charakteru, ale też wpływając na proporcje. Niezadowolenie z wyglądu nosa to bardzo częsty powód wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Korekta nosa jest również jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych w obrębie twarzy. Dla kogo jest ten zabieg? Jak przebiega plastyka nosa i jakich rezultatów można się spodziewać?

korekta-nosa
Cena
od 26 000 zł
Cennik
Czas trwania
1–3 godziny
Czas rekonwalescencji
ok. 2 tygodni

Szczegóły zabiegu

Znieczulenie
Miejscowe lub ogólne
Efekty
Po kilku tygodniach
Lokalizacja
Warszawa
Obszar zabiegu
Nos
Rozwiązany problem
Niezadowolenie z wyglądu nosa, problemy laryngologiczne
Ilość powtórzeń
W większości przypadków korekta nosa to zabieg o jednorazowym charakterze

Zabieg plastyki nosa ma celu zmianę jego kształtu i/lub rozmiaru. Często bywa wykonywany ze wskazań estetycznych, ale może zostać również przeprowadzony ze wskazań medycznych – na przykład laryngologicznych. Jego celem jest zmiana wyglądu nosa oraz ewentualnie również poprawa jego funkcjonalności.

Umów konsultację
korekta-nosa3
Wskazania-korektanosa

Co musisz wiedzieć

Wskazania
  • Estetyczne – przede wszystkim niezadowolenie z estetyki nosa (np. wrażenie, że jest on za duży, za szeroki, zbyt długi, mały lub w nieodpowiednim kształcie).
  • Medyczne – zdarza się, że specyficzny kształt nosa lub też jego uraz wpływają na komfort oddychania, chrapanie lub senny bezdech. W takich sytuacjach korekcja nosa ma na celu nie tyle poprawę jego wyglądu, co wyeliminowanie dolegliwości laryngologicznych.

Plastyka nosa może mieć również charakter rekonstrukcyjny. Bywa wykonywana u osób po wypadkach lub schorzeniach skutkujących ubytkiem tkanek w okolicach nosa.

Przeciwwskazania

O tym, czy zabieg będzie bezpieczny dla konkretnego pacjenta lub pacjentki, lekarz upewni się na wizycie kwalifikującej. Najczęstsze przeciwwskazania obejmują:

  • Aktywne infekcje i choroby zakaźne w okolicy zabiegowej.
  • Ciążę i karmienie piersią.
  • Ciężkie choroby ogólnoustrojowe – na przykład niewydolność serca lub problemy z krzepliwością krwi.
  • Skłonność do tworzenia się blizn przerostowych i bliznowców.
Przygotowanie do zabiegu

Plastyka nosa poprzedzona jest konsultacją z chirurgiem plastycznym. Specjalista zapoznaje się wówczas z oczekiwaniami pacjenta lub pacjentki, zleca ewentualne badania dodatkowe (na przykład morfologię, badanie krzepliwości krwi czy też badania obrazowe zatok) i ustala zakres zabiegu.

Podczas konsultacji ze specjalistą poinformuj o wszystkich przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych. Jest to szczególnie ważne w kontekście leków wpływających na krzepliwość krwi, ale tak naprawdę każdy lek stosowany przewlekle powinien zostać zgłoszony, by lekarz upewnił się, że nie wejdzie on w niepożądaną interakcję – np. ze środkami znieczulającymi.

Przebieg zabiegu

Korekcja nosa to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej – procedura wykonywana jest w znieczuleniu (ogólnym lub miejscowym). Przebieg operacji może być różny w zależności od tego, czy jej celem jest wyłącznie prostowanie nosa, czy też jego zmniejszenie, zwiększenie lub korekta kształtu. Najbardziej zaawansowana i czasochłonna jest rekonstrukcja nosa – zdarza się, że procedura ta wykonywana jest w kilku etapach.

Plastyka nosa może być wykonywana metodą otwartą (wówczas wykonywane jest nacięcie na słupku nosa oraz ewentualnie wewnątrz nozdrzy) lub zamkniętą (linie cięć są ukryte wewnątrz nosa). Wybór metody zależy od zakresu korekty. Delikatne wymodelowanie zazwyczaj pozwala na użycie metody zamkniętej. Bardziej zaawansowane procedury zwykle odbywają się metodą otwartą. Plastyka nosa często łączy w sobie różne działania – na przykład septoplastykę (prostowanie przegrody) z osteotomią (kontrolowane złamanie nosa celem jego zwężenia) lub inne. Lekarz omówi z Tobą dostępne możliwości podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Po zabiegu zakładane są szwy (wewnątrz nosa rozpuszczalne), a na nos zakładana jest specjalna szyna, która stabilizuje go we właściwej pozycji, zabezpieczając tkanki przed urazami mechanicznymi. Niekiedy stosowane są również setony w nosie (specjalne wkładki z silikonu), które podpierają przegrodę oraz zmniejszają ryzyko krwawień.

Efekty
  • Poprawa estetyki nosa – na przykład jego wyprostowanie, wymodelowanie czubka, zwężenie lub powiększenie.
  • Poprawa funkcjonalności nosa – gdy przed zabiegiem występował problem z oddychaniem lub chrapanie, plastyka nosa powinna zniwelować te dolegliwości.
  • Korzystny wpływ na proporcje twarzy.
Metamorfozy

FAQ

Dla kogo jest ten zabieg?

Operacja plastyczna nosa to inwazyjny zabieg, dlatego polecany jest osobom, które rzeczywiście są niezadowolone z wyglądu swojego nosa oraz tym, u których występują wskazania medyczne do korekty lub rekonstrukcji tego obszaru. Wyprostowanie nosa, zmniejszenie lub zwężenie to działania, które mogą korzystnie wpłynąć na estetykę twarzy – zabieg plastyki nosa wykonywany jest u kobiet i mężczyzn.

Czy operacja plastyczna nosa jest bolesna?

Sama operacja nosa wykonywana jest w znieczuleniu (ogólnym lub miejscowym), dlatego podczas jej trwania nie będziesz odczuwać bólu. Po zabiegu kontynuowane jest podawanie środków znieczulających, które będą łagodziły dyskomfort i dolegliwości bólowe, które zwykle towarzyszą inwazyjnym procedurom medycznym i gojeniu tkanek.

Kiedy będą widoczne efekty?

Rezultaty będą widoczne po zdjęciu szyny, opatrunku i po ustąpieniu opuchlizny – to znaczy po kilku tygodniach. Na pełne efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej – do całkowitego wygojenia się tkanek.

Czy rezultaty plastyki nosa wyglądają naturalnie?

Korekcje nosa mają na celu najczęściej poprawę estetyki tego obszaru twarzy. Wykonywane są jednak z troską o uzyskanie naturalnego efektu. Nasi specjaliści przykładają do tego bardzo dużą wagę i już na etapie kwalifikacji do zabiegu ustalają z pacjentem lub pacjentką dokładny zakres operacji i pożądane rezultaty.

Ile kosztuje operacja nosa?

Cena plastyki nosa zależy od zakresu operacji. Koszt całkowitej korekcji nosa w naszej klinice zaczyna się od 26 tysięcy złotych.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Indywidualne zalecenia otrzymasz przy wypisie, ale już teraz możesz zapoznać się z ogólnymi wskazówkami, jak postępować po korekcie nosa. Zalecenia zwykle obejmują: spanie na wznak z uniesioną głową (przez minimum 2 tygodnie), unikanie wysiłku fizycznego (do 6 tygodni), noszenie szyny na nosie (najczęściej przez 10 dni), unikanie dotykania nosa i ekspozycji na słońce.

Kiedy można wrócić do pracy?

Powrót do pracy po korekcie nosa jest możliwy dość szybko, jeśli wykonujesz prace biurowe i niewymagające wysiłku fizycznego – w tym wypadku już po dwóch tygodniach możesz wrócić do pracy, o ile Twoje samopoczucie na to pozwoli. Z kolei osoby pracujące fizycznie lub w warunkach niesprzyjających gojeniu się tkanek (na przykład w wilgotnym lub zapylonym środowisku) nie powinny wracać do pracy wcześniej niż po upływie sześciu tygodni.

Jakie są możliwe powikłania?

Korekcje nosa zwykle przebiegają bez powikłań, ale jak każda procedura chirurgiczna, zabiegi tego typu również niosą za sobą pewne ryzyko. Do najczęstszych skutków niepożądanych należą: krwawienia z nosa, infekcje i problemy z gojeniem się ran, przejściowe zaburzenia czucia w obrębie nosa. Trudności w oddychaniu czy też asymetrie to skutki, jakie niosą za sobą głównie nieudane operacje nosa wykonywane przez mniej doświadczonych specjalistów.

Masz pytania dotyczące zabiegu lub chcesz zarezerwować termin konsultacji? Skontaktuj się z nami!
Umów konsultację