Cienie wokół oczu mogą mieć różne przyczyny. Skóra w tym konkretnym miejscu jest niezwykle delikatna i podatna na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. U części osób cienie pod oczami mają podłoże genetyczne. Jeśli problem ten dotyczy także innych członków rodziny, na przykład jednego z rodziców, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że uwarunkowania genetyczne odgrywają tu istotną rolę. Nie jest to jedyna przyczyna zasinienia pod oczami. Oto pozostałe:
- Naturalny proces starzenia skóry – wraz z wiekiem skóra traci jędrność, a tkanka tłuszczowa w okolicy oczu ulega przesunięciu lub zanika. Pojawia się tzw. dolina łez, której często towarzyszą cienie pod oczami. Skóra staje się wiotka, a wpływ na to ma najczęściej zmniejszona produkcja kolagenu.
- Przemęczenie i długotrwały brak snu – to jedna z najbardziej prozaicznych przyczyn powstawania cieni pod oczami. Niedostateczna ilość snu powoduje niedotlenienie skóry, a to z kolei skutkuje zwiększoną widocznością naczyń krwionośnych w tej okolicy.
- Nieodpowiednia dieta i odwodnienie organizmu – dieta bogata w sól i alkohol sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. To powoduje opuchliznę i worki pod oczami. Wrogiem zdrowej i promiennej skóry jest także odwodnienie, które sprawia, że staje się ona bardziej podatna na powstawanie cieni.
Problemy zdrowotne – zasinienia pod oczami mogą także sygnalizować różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Objaw ten często towarzyszy alergiom, zaburzeniom hormonalnym, anemii, a także problemom z funkcjonowaniem nerek. W sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie inne niepokojące symptomy, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.