W domowej pielęgnacji możesz wypróbować nawilżające kremy z mocznikiem, ceramidami lub kwasem hialuronowym, które odbudowują barierę ochronną. Rozważ też wizytę u dermatologa oraz profesjonalne zabiegi na suchą skórę.
Suchość skóry to jeden z głównych objawów odwodnienia. Często towarzyszy mu uczucie ściągnięcia, łuszczenie, a także zaczerwienienie i świąd. W skrajnych przypadkach naskórek zaczyna pękać. Zjawisko to pojawia się okresowo lub towarzyszy różnego rodzaju schorzeniom dermatologicznym – od AZS, poprzez łuszczycę, aż po kontaktowe zapalenie skóry.
Przesuszona skóra może być efektem oddziaływania dwóch rodzajów czynników. Pierwszy z nich to czynniki zewnętrzne, takie jak:
Tego typu kwestie najczęściej powodują okresowe problemy z suchością skóry. W przypadku, gdy suchość skóry towarzyszy Ci przez dłuższy okres, winowajcami mogą być czynniki wewnętrzne, w tym:
Sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, a może jedynie na jego wybranych partiach? Z problemem skutecznie poradzą się profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które znane są z silnie nawilżającego działania. Najpopularniejsze z nich to:
Odpowiednie nawodnienie skóry i profesjonalne zabiegi sprawiają, że Twoja skóra odzyska dawny blask. Musisz jednak pamiętać, że długość utrzymywania się efektów zależy w dużej mierze od czynności, które podejmujesz już po wyjściu z gabinetu. Aby skóra była przez długi czas jędrna i odpowiednio nawilżona, musisz zadbać o zbilansowaną dietę. W Twoim codziennym menu powinny się znaleźć produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są dostępne w tłustych rybach morskich, oleju lnianym oraz orzechach. Nie zapomnij też o nawodnieniu organizmu – codziennie każdy z nas powinien wypijać około 2 litrów wody.
Wpływ na stan i jakość skóry mają również zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w domu. Ograniczenie gorących kąpieli oraz stosowanie balsamów i kremów bogatych w emolienty zapobiegnie nadmiernej utracie wody. Wybierając kosmetyki, zwracaj uwagę na ich składy. Najlepsze będą te pozbawione szkodliwych substancji, takich jak SLS czy alkohol.
W domowej pielęgnacji możesz wypróbować nawilżające kremy z mocznikiem, ceramidami lub kwasem hialuronowym, które odbudowują barierę ochronną. Rozważ też wizytę u dermatologa oraz profesjonalne zabiegi na suchą skórę.
Przesuszona skóra bardzo często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS), łuszczycy i niedoczynności tarczycy. Może być też konsekwencją alergii skórnych i wielu innych schorzeń. Jeśli stan Twojej skóry budzi Twój niepokój, umów się na konsultację dermatologiczną.
Braki witaminy A, E oraz witamin z grupy B mogą wpływać na suchość skóry. Jednak witamin tych nie należy suplementować bez zbadania ich poziomu – najpierw upewnij się, że faktycznie ich poziom u Ciebie jest nieprawidłowy, a dopiero wówczas porozmawiaj z lekarzem o najlepszej metodzie uzupełnienia niedoborów.