Powstawanie przebarwień najczęściej jest efektem nadmiernej produkcji melaniny – naturalnego barwnika, który jest obecny w naszej skórze. Pigment ten produkują komórki zwane melanocytami. To właśnie od ich ilości i aktywności zależy odcień naszej skóry. Na proces produkcji melaniny wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Należą do nich m.in.:
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – to najczęstsza przyczyna powstawania przebarwień skórnych. Działające na skórę promieniowanie sprawia, że melanina gromadzi się miejscach, takich jak twarz, dekolt czy grzbiety dłoni.
- Zaburzenia hormonalne – w okresie ciąży, menopauzy lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej komórki barwnikowe są wrażliwsze na działanie szkodliwego promieniowania.
- Stosowanie leków i kosmetyków zawierających związki fotouczulające – jednym z takich składników jest retinol, który w zetknięciu ze słońcem powoduje podrażnienia skóry i skutkuje zwiększoną produkcją melaniny.
- Predyspozycje genetyczne – zastanów się, czy któryś z członków Twojej rodziny ma problem z przebarwieniami skórnymi. Jeśli tak, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że powodem ich występowania u Ciebie są uwarunkowania genetyczne.
- Choroby przewlekłe – zwłaszcza schorzenia, takie jak cukrzyca oraz niedoczynność tarczycy, które są związane z problemami hormonalnymi, zwiększają podatność na występowanie przebarwień na skórze.
Trądzik – sam w sobie raczej nie powoduje powstawania przebarwień, ale wyciskane i rozdrapywane zmiany skórne, które mu towarzyszą, często owocują ciemnymi plamkami na skórze.