Pajączki najczęściej pojawiają się w dwóch miejscach — na twarzy oraz na nogach. W pierwszym przypadku mówimy o teleangiektazji lub rumieniu teleangiektatycznym. Charakterystyczne dla nich są poszerzone naczynka w formie drobnych, czerwonych linii lub plamek. Są one widoczne zwłaszcza w okolicach nosa, policzków i brody. Często towarzyszy im zaczerwienienie skóry.
Pękające naczynka na nogach dotykają często osoby, które mają skłonności do stanów zapalnych lub narażone są na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV. Pajączki na nogach są dobrze widoczne, a w niektórych przypadkach towarzyszy im dyskomfort skórny — uczucie pieczenia lub swędzenia. Popękane naczynka występują również w innych miejscach na ciele, w tym m.in.: na ramionach i dekolcie.
Jak leczyć pajączki?
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy wskazujące na występowanie teleangiektazji, zacznij od wizyty u lekarza. Jeśli problem dotyczy twarzy, skieruj swoje kroki do dermatologa. W przypadku pajączków na nogach odwiedź flebologa lub chirurga naczyniowego. Na etapie diagnostyki najprawdopodobniej zostaną u Ciebie wykonane badania – w przypadku pajączków na nogach zazwyczaj zleca się USG typu Doppler, które pozwala ocenić bardzo dokładnie stan układu krwionośnego i wyeliminować podejrzenie rozwijającej się niewydolności żylnej.
Samo leczenie pajączków jest uzależnione od przyczyny problemu i od ich lokalizacji. Jeśli teleangiektazje pojawiają się na skutek osłabionych ścian naczyń krwionośnych, terapia polega głównie na ich wzmacnianiu (na przykład poprzez suplementację i dietę). Gdy przyczyną jest choroba żył, leczenie skupia się na niej – czasami konieczne jest przyjmowanie specyfików zmniejszających krzepliwość krwi, czy też wykonanie zabiegu usuwającego istniejące żylaki.