Skleroterapia
Obliteracja farmakologiczna, czyli skleroterapia, to jedna z mało inwazyjnych metod leczenia pękających naczynek. Zabieg polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnego środka sklerozującego, który podrażnia śródbłonek naczyń krwionośnych, powodując w konsekwencji ich zamknięcie i ustanie w nich przepływu krwi. Przed zabiegiem lekarz musi wykonać USG żył, co pozwoli mu ocenić ich stan. Podczas ostrzykiwania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Znieczulenie nie jest wymagane, ponieważ cała procedura nie jest bolesna. Na koniec zakłada się pacjentowi specjalny opatrunek uciskowy, który ma między innymi zminimalizować dyskomfort.
Pierwsze efekty widać od razu po zabiegu. Finalnym rezultatem skleroterapii jest zanik wybranych żylaków i pajączków. Do jego uzyskania zwykle wymagana jest seria zabiegów, które wykonuje się w odpowiednich odstępach czasu (najczęściej są to 3 tygodnie).
Laseroterapia
Obliteracja laserowa to jedna z najpopularniejszych metod usuwania mało estetycznych pajączków. Procedura odbywa się przy użyciu specjalnego lasera naczyniowego — energia przenoszona przez promień lasera powoduje zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych. Zabieg przeprowadza się w pozycji leżącej. Zarówno pacjent, jak i lekarz wykonujący zabieg zakładają specjalne okulary, które osłaniają oczy przed działaniem promieniowania.
Procedurę z wykorzystaniem lasera naczyniowego należy powtórzyć, jeśli pojawią się nowe zmiany na nogach. Na pierwsze efekty zabiegu trzeba poczekać około 3 tygodni. Są one trwałe z wyjątkiem sytuacji, gdy pacjent ma naturalne predyspozycje do pękających naczynek.