Stopień nasilenia schorzenia może być różny – od łagodnego, które nie wpływa istotnie na jakość widzenia, po zaawansowane przypadki, w których dochodzi do znacznego ograniczenia pola widzenia i wzmożonej pracy mięśni czołowych, co może skutkować przewlekłymi bólami głowy i zmęczeniem oczu. Ptoza może występować jednostronnie lub obustronnie – wówczas obie powieki opadają.
Czy opadająca powieka może być groźna?
Opadające powieki najczęściej postrzegane są w kategorii niegroźnego defektu kosmetycznego, który można skorygować dla własnej wygody i poprawy estetyki twarzy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że zaawansowana ptoza może znacząco wpływać na komfort widzenia, co ma już ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania, a nawet bezpieczeństwa (na przykład podczas kierowania samochodem).
Sygnałem do pilnej konsultacji medycznej powinna być natomiast:
- Opadająca powieka u dziecka – ptoza wrodzona może bowiem prowadzić do zaburzeń rozwojowych wzroku.
- Nagłe opadnięcie powieki lub powiek – jeśli nie są wynikiem przebytego urazu, mogą świadczyć o problemach neurologicznych.
Zauważenie objawów opadającej powieki powinno być sygnałem do konsultacji medycznej. Istnieje wiele sposobów na uniesienie powiek – im niższy stopień zaawansowania ptozy, tym mniej inwazyjne techniki można będzie zastosować.