Brzuch po CC wraca do formy wolniej niż po porodzie naturalnym ze względu na konieczność wygojenia tkanek i dłuższą rekonwalescencję. Zwykle na jego obkurczenie potrzeba nawet kilku miesięcy.
Ciążowy brzuch nie znika w momencie urodzenia dziecka – jego zmniejszanie się to stopniowy proces. Przebiega on zwykle nieco szybciej u kobiet po porodzie naturalnym niż u tych, które poddały się cesarskiemu cięciu. Generalnie jednak tempo zmniejszania się brzucha po porodzie jest uzależnione od stopnia obkurczania się macicy, ale też od ogólnej kondycji i stopnia aktywności fizycznej. Nic dziwnego, że brzuch po cesarce może maleć w wolniejszym tempie – w końcu zabieg ten jest inwazyjny i wymaga rekonwalescencji.
Typowe zmiany w wyglądzie brzucha po ciąży to:
Wystający brzuch po ciąży, rozstępy i obwisła skóra to całkiem normalne i powszechne zmiany w wyglądzie tego obszaru ciała po porodzie. Wraz z upływem czasu część tych mankamentów zniknie, ale oczywiście nie wszystkie. Jeśli jednak jesteś niezadowolona z wyglądu swojego brzucha, możesz wpłynąć na jego estetykę, stosując zdrową dietę, ćwiczenia oraz wybrane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Brzuch miesiąc po porodzie zazwyczaj nie przypomina jeszcze tego z okresu przed ciążą. Proces obkurczania się tkanek, redukcji wagi czy też poprawy napięcia skóry domowymi sposobami trwa, ale można go przyspieszyć, decydując się na różnego typu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Oto kilka spośród najchętniej wybieranych:
To tylko wybrane spośród licznych zabiegów, które mogą pomóc w przywróceniu pożądanej estetyki brzucha. Jeśli do tego dołączysz zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, zbyt duży i obwisły brzuch po porodzie stanie się jedynie wspomnieniem.
Brzuch po CC wraca do formy wolniej niż po porodzie naturalnym ze względu na konieczność wygojenia tkanek i dłuższą rekonwalescencję. Zwykle na jego obkurczenie potrzeba nawet kilku miesięcy.
Zmniejszanie się obwodu brzucha po naturalnym porodzie zwykle zajmuje od kilku do kilkunastu tygodni. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na ten proces.
Przede wszystkim te angażujące mięśnie brzucha, a więc: brzuszki, planki, ale też ćwiczenia aerobowe lub pływanie.